Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Imadła

( ilość produktów: 12 )

Do czego służy imadło?

Imadło ślusarskie to narzędzie niezbędne w każdym warsztacie, i nie ma znaczenia czy jest to profesjonalny warsztat czy pracownia modelarska, to ulubione narzędzie wszystkich miłośników majsterkowania. Na naszej stronie znajdziesz różnego typu imadła od modelarskich do profesjonalnych imadeł warsztatowych oraz imadeł maszynowych.

Imadło służy do mocowania przedmiotów i materiałów na czas obróbki. Wszystkie imadła składają się z podstawy (nieruchomej lub obrotowej) z otworami do mocowania, szczęki stałej, szczęki ruchomej, śruby pociągowej i pokrętła. Obracając śrubę, powodujesz zbliżanie się lub oddalenia szczęk. Każde imadło ślusarskie jest dodatkowo wyposażone w kowadełko. Imadła są niezbędne przy pracach z drewnem (imadła stolarskie) i z metalami, w zakładach naprawczych, w pracowniach jubilerskich i modelarskich. W naszej ofercie znajdziesz różnego typu imadła znanych marek:

  • Stanley
  • Topex
  • Yato
  • Irwin

Jakie imadło – stalowe czy żeliwne?

Wybór pomiędzy stalą i żeliwem jest istotny, gdy wybierasz imadła ślusarskie. Klocki szczęk, kowadełka i mechanizmy śrubowe zawsze są wykonane ze stali. Natomiast korpus może być odlewem z żeliwa lub ze stali. Konstrukcje stalowe mają opinię odporniejszych na duże przeciążenia. Z kolei imadła żeliwne wyróżnia atrakcyjna cena. Profesjonaliści chętniej wybierają imadła ze stali. Natomiast do typowych zastosowań amatorskich wystarczające są imadła z żeliwa. Sprawdź najpopularniejsze rodzaje imadeł stalowych i żeliwnych:

  • maszynowe
  • obrotowe
  • ręczne
  • stołowe

Imadło maszynowe – co to jest?

Imadło maszynowe służy do unieruchamiania przedmiotów obrabianych mechanicznie. Znajduje zastosowanie przy wierceniu, frezowaniu lub toczeniu metalu, drewna i przedmiotów z tworzyw sztucznych. Najprostszym przykładem jest imadło do wiertarki stołowej (kolumnowej). Dzięki niemu wykonasz otwory dokładnie w wyznaczonych miejscach i wykluczysz ryzyko obracania się niewielkich elementów w czasie wiercenia. Bardziej skomplikowaną konstrukcją jest imadło krzyżowe, które pozwala unieruchomić materiał i regulować jego położenie jednocześnie w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

Gdzie zamontować imadło?

Imadło stołowe, zgodnie z nazwą, należy zamontować na stole warsztatowym, który powinien być stabilny i ciężki. Dzięki temu zapewni ono solidne oparcie dla obrabianych materiałów, poprawi komfort i bezpieczeństwo pracy. Do prac z drewnem niezastąpione jest czołowe imadło stolarskie, montowane z boku blatu drewnianego stołu. Imadło ślusarskie najlepiej zainstalować na stole z metalu. Ustaw imadło w taki sposób, aby zapewnić swobodne obroty pokrętła. Optymalną lokalizacją jest róg blatu – zapewnia komfort manewrowania obrabianymi przedmiotami, szczególnie wtedy, gdy mają znaczną długość.

Dowiedz się więcej

W warsztacie zawsze przyda się imadło

Podstawowym elementem wyposażenia każdego warsztatu, piwnicy czy garażu majsterkowicza jest imadło. Urządzenie to jest wykorzystywane w przeróżnych czynnościach – przy remontach, podczas przycinania przedmiotów czy innych prac warsztatowych. Imadło ma za zadanie unieruchomienie przedmiotu, tak aby mógł być poddany precyzyjnej obróbce.

Imadło to bardzo przydatne narzędzie, bez którego nawet najlepszy fachowiec miałby kłopoty podczas wykonywania zlecenia. Po włożeniu materiału w imadło można szybko i sprawnie wykonać prace związane z wierceniem, szlifowaniem czy cięciem materiału.

Rodzaje imadeł – jakie wybrać?

Imadła to narzędzia, które bardzo często są niezastąpione podczas domowych robót. Obrabianie rozmaitych przedmiotów bez imadła byłoby praktycznie niemożliwe. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju imadła. Czym się różnią i do czego służą poszczególne typy imadeł?

  • Imadła warsztatowe, zwane również ślusarskim, są najpopularniejszym modelem. Znajdziemy je praktycznie w każdym domowym warsztacie. Z powodzeniem możemy używać ich zarówno do lżejszych, jak i cięższych prac. Ze względu na sporą siłę nacisku szczęk określa się je mianem narzędzi typu ciężkiego. Na budowę imadeł warsztatowych składają się szczęki, kowadło oraz obrotowa głowica, dzięki której przymocujemy imadło do stołu warsztatowego.
  • Imadła maszynowe to bardziej rozbudowane modele. Od warsztatowych różnią się nie tylko kształtem (są bardziej spłaszczone), ale też właściwościami. Posiadają szczęki szybkozaciskowe i mają możliwość przesuwania narzędzia po blacie. Na rynku znajdziemy imadła maszynowe obrotowe wyposażone obrotnicę, przeguby i podziałkę kątową. Ten model sprawdzi się przy współpracy m.in. z wiertarkami stołowymi, frezarkami czy maszynowymi stojakami do elektronarzędzi.
  • Imadła precyzyjne mają niewielkie rozmiary i wagę. Do stołu mocowane są za pomocą śrub dociskowych. Wykorzystywane w czynnościach wymagających precyzji, dlatego też znajdziemy je np. w zakładach jubilerskich.
  • Imadła ręczne są niewielkie i nie można przymocować ich do stołu. Korzystanie z nich wymaga sprawności fizycznej.

Imadła

Imadło jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w warsztacie. Zarówno w pracowniach amatorskich, jak i profesjonalnych warsztatach, wcześniej czy później trzeba z niego skorzystać. To proste narzędzie można kupić w wersji uniwersalnej lub wyspecjalizowanej. Najczęściej wykorzystuje się imadła ślusarskie stałe lub obrotowe, różnej wielkości. Do prac precyzyjnych przeznaczone są imadła modelarskie i jubilerskie. Do czego służą imadła i jak dobrać odpowiedni model?

Imadło - zastosowanie

Imadło służy do unieruchamiania i zabezpieczania obrabianego materiału. To odmiana stabilnego uchwytu, „trzecia ręka" pracownika warsztatu. Podstawowymi elementami imadła są masywny, stabilny korpus i dwie, równolegle ustawione szczęki. Jedna z nich jest nieruchoma, natomiast druga (tzw. szczęka dynamiczna) dociska unieruchamiany przedmiot za pomocą gwintowanej dźwigni. Przedmiot umieszczony pomiędzy szczękami zostaje ściśnięty - utrzymuje stabilną pozycję. Dodatkowym elementem jest wrzeciono z nakrętką służące do obsługi imadła. Kręcąc wrzecionem, osoba obsługująca imadło dociska jego szczęki. Dzięki masywnemu korpusowi narzędzie jest stabilne. Nie powinno być jednak zbyt ciężkie - wagę należy dobrać zależnie od jakości blatu roboczego.

Imadła - rodzaje

Wiele imadeł to narzędzia uniwersalne. Producenci wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, tworząc narzędzia do zastosowań specjalistycznych. Które imadła są wykorzystywane najczęściej?

  • Imadło ślusarskie stałe - ma mocne szczęki z hartowanej stali, pewnie chwyta i unieruchamia materiał; korpusy niektórych modeli mają kowadło, które umożliwia dodatkową obróbkę materiału (imadło ślusarskie z kowadłem).
  • Imadło ślusarskie obrotowe - kształtem przypomina imadło stałe, ale dzięki ruchomej podstawie można je obracać w zakresie 360°.
  • Imadło do stołu warsztatowego - zazwyczaj dość duże i masywne, pozwala stabilnie przymocować obrabiany przedmiot do blatu roboczego.
  • Imadło wiertarskie - służy do unieruchamiania przedmiotów obrabianych wiertarką; imadło maszynowe do wiertarek kolumnowych mocowane jest na stole wiertarki.
  • Imadło modelarskie - jest mocowane do blatu za pomocą ścisku śrubowego, służy do stabilnego unieruchamiania przedmiotów o niewielkich gabarytach i masie.
  • Imadło do rur - ma odmienną konstrukcję od tradycyjnych modeli (uchwyt utrzymujący rurę we właściwej pozycji znajduje się na dole imadła, tuż pod szczękami, wrzeciono z nakrętką jest umiejscowione w górnej części korpusu).
  • Imadło jubilerskie - niewielkie i lekkie imadło służące do osadzania kamieni w biżuterii i pracy z metalami szlachetnymi. Imadła tego typu zwykle pozwalają ustawić obrabiany przedmiot pod różnym kątem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze imadła?

W przypadku imadeł najważniejsze są ich funkcje i przeznaczenie. Każde imadło powinno być dostosowane do warunków technicznych, jakie zapewnia dany warsztat.

  • Wytrzymałość - szczęki imadła powinny być masywne i solidne, wykonane z takich materiałów, jak stal i żeliwo sferoidalne. Uwaga! Nie każdy rodzaj żeliwa zapewnia wystarczającą odporność - przed zakupem imadła warto upewnić się, czy zastosowany stop nie jest zbyt kruchy.
  • Mobilność - duże imadła z zasady są stacjonarne. Jeśli wyposażono je w obrotową podstawę, ich funkcjonalność wzrasta. Część użytkowników zwraca jednak uwagę na mniejszą stabilność imadła z ruchomą podstawą, zwłaszcza gdy unieruchamia się za jego pomocą duże i ciężkie przedmioty.
  • Rodzaj szczęk - imadła mogą mieć wymienne (gumowe lub magnetyczne) nakładki na szczęki mocujące. Można je zmienić w razie potrzeby, a szczęki mogą być wykonane w całości z twardej, hartowanej stali. Zużywają się bardzo powoli, ale gdy to wreszcie nastąpi, trzeba wymienić całe imadło.

Imadło to narzędzie w warsztacie niezbędne – służy bowiem do mocowania elementów, które poddajemy obróbce. W konstrukcji tego typu urządzeń znajdziemy dwie szczęki, które zaciska jedna śruba, napędzana z kolei pokrętłem. Warto dodać, że imadła potężniejsze a także maszynowe dysponują ponadto korpusem oraz elementami, za pomocą których można je przymocować do stołu lub obrabiarki – przegubami i obrotnicami, nierzadko wyposażonymi w podziałkę kątową. Imadła podzielić można na kilka rodzajów, w zależności od zastosowania, budowy. Mamy więc imadła maszynowe, dzięki którym możliwe staje się mocowanie elementów do obróbki w obrabiarkach. Nie zapominajmy także o imadłach ręcznych, które, jak sama nazwa wskazuje, trzyma się w ręku, a nie – mocuje do stołu. Kolejne urządzenia to imadła jubilerskie, kątowe oraz obrotowe. Jak widać, nie stanowi problemu dobranie sprzętu do charakteru swojej pracy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 1207 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-02
Generator świetny inwart każdego grosza,zasila mój do m we Włoszech na Sycylii i w zupełności daje radę,lodówka chodzi bez problemu,klima rowniez
2024-04-28
Jest ok

Swoboda wyboru
finansowanie w pełni online

Decyzja nawet w 15 minut

Sprawdź szczegóły
pixel